Co to jest trening personalny?
18 lipca, 2022Jak zacząć współpracę z trenerem personalnym?
11 grudnia, 2022Trener personalny jest w Polsce dość nowym zawodem. Dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą jego przydatność w życiu. Zastanawiają się, czy w dobie klubów fitness i siłowni taka osoba ma rację bytu. I w czym właściwie może ona pomóc. Okazuje się jednak, że opieka trenera personalnego nie jest pozbawiona sensu. Łączy w sobie wiele zalet. Także w spotkaniach online, które coraz śmielej wkraczają na rynek. Czy warto zatem korzystać z usług osobistego trenera? Czy ma to także sens na odległość? Zapraszamy do lektury!
Co to jest trening personalny?
Trening personalny to praca indywidualna z osobą zainteresowaną. Służy osiągnięciu przez nią zamierzonych rezultatów w jak najkrótszym czasie. Osobiste podejście do treningu jest bardziej efektywne. Program ćwiczeń przygotowany jest bowiem konkretnie pod trenującego. Uwzględnia jego potrzeby, możliwości oraz postawiony cel. Osobisty trener nadzoruje ponadto sposób wykonywania ćwiczeń, jak również postępy.
Dla kogo najlepszym wyborem jest trener personalny?
Trener personalny to dobry wybór dla każdego. Zarówno osoby chcącej schudnąć, jak i sportowców, czy dbających o zdrowie. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń co do celu ćwiczeń. Każdy otrzyma optymalnie rozpisany, dopasowany trening. Sceptycy stwierdzić mogą, że podobne efekty uzyskają w grupie, czy też na siłowni. Nic bardziej mylnego. Trener personalny dopasuje bowiem zakres ćwiczeń do postawionego celu. A te mogą być różne. Zrzucenie kilku kilogramów nie musi oznaczać ogólnej utraty wagi. Może wszak chodzić o wypłaszczenie brzucha, czy pozbycia się zbędnego tłuszczyku z ud. Praca nad sylwetką to podobne wyzwanie. Jednemu zależeć będzie na ogólnym rozwoju masy mięśniowej. Inni położą nacisk na klatkę piersiową, czy siłę ramion. W jeszcze innym przypadku chodzić może o rehabilitację konkretnej kończyny. Tu właśnie jest pole do popisu dla osobistego trenera. To właśnie on tak dobierze zestaw ćwiczeń, by jak najszybciej osiągnąć zamierzony cel. Uwzględni przy tym stan zdrowia i kondycję zainteresowanego. W przypadku zajęć na odległość weźmie także pod uwagę możliwości wykorzystania przyrządów treningowych. Trener personalny spełnia jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję. Motywuje do działania. Jego satysfakcją jest osiągnięcie celu przez ćwiczącego. Stąd treningi, które często dopasowane są do konkretnych sytuacji. Zdarza się bowiem, że zainteresowana osoba jest przemęczona. Może także cierpieć na inne przypadłości. Trener personalny nie tylko zmotywuje, ale i dopasuje program ćwiczeń do możliwości.
Zalety treningu personalnego
Zalety treningu personalnego powinny przekonać sceptyków. Jest ich bowiem wiele. Trudno je ponadto przecenić. Jedną z nich jest bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Trener personalny w czasie zajęć poświęca uwagę jedynie jednej osobie. Podpowiada jak wykonywać ćwiczenia. Pomaga też w optymalnym wykorzystaniu siły. Na bieżąco sprawdza poprawność i skuteczność prowadzonego treningu. W efekcie podczas takich zajęć jesteśmy znacznie mniej narażeni na kontuzje. Także na przemęczenie, czy przeforsowanie organizmu. Kolejną zaletą jest dopasowanie ćwiczeń do możliwości. Nie chodzi tu o powtarzanie ulubionych elementów treningu. Na pewno jednak będą one uwzględnione w całym planie. Trener osobisty jest bowiem osobą, która nas motywuje do działania różnymi sposobami. Czasami werbalnie, w dużej części jednak odpowiednim dopasowaniem zajęć. Skoro już przy motywacji jesteśmy… To wyjątkowo ważny element treningów osobistych. Wykonując ćwiczenia samodzielnie, bardzo szybko tracimy do nich chęć. Często przez powtarzalność treningów. Czasami z lenistwa. Niekiedy z powodu braku efektów. Tu właśnie jest pole do popisu dla trenera personalnego. To człowiek, który nie pozwoli zatrzymać się w pół drogi. Nie tylko będzie starał się zachęcić do działania. Będzie też obiektywnie oceniał postępy. Nie zawsze musi być to akurat osiągnięcie celu. Czasami jest to jedyna osoba, która zwróci uwagę na zwiększoną siłę, czy kondycję. To na co należy zwrócić jeszcze uwagę to możliwość trenowania w domu. Forma jest uzależniona od możliwości. Niekiedy to trener personalny przyjedzie do nas. Inną opcją są treningi prowadzone online. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają kłopot z poruszaniem się. Także dla mieszkających poza większymi skupiskami miejskimi, czy po prostu nieśmiałych. Co zatem sprawia, że warto korzystać z usług trenera personalnego?
- Ćwiczenia dopasowane do celu i możliwości.
- Brak celu nie jest przeszkodą. Trener personalny pomoże Ci go znaleźć.
- Urozmaicone i ciekawsze zestawy ćwiczeń.
- Motywacja, motywacja i jeszcze raz motywacja. Nawet wtedy, gdy nie ma się ochoty na kolejny trening.
- Dopasowanie długości i częstotliwości treningów do planu tygodniowego.
- Dyspozycja. Trener personalny pomoże także poza godzinami spotkań.
- Spersonalizowane i fachowe doradztwo. To nie jest wiedza zaczerpnięta z Internetu.
- Eliminacja błędów prowadzących do kontuzji.
- Porady wykraczające poza zakres treningów, np. dostosowanie diety.
Czy warto korzystać z usług trenera personalnego?
Współpraca z trenerem personalnym ma wiele zalet. Najczęściej obawy skupiają się jednak wokół ceny takich usług. Mawiają, że strach ma wielkie oczy. Podobnie jest w tym przypadku. Cena usług trenera personalnego nie musi być bowiem wysoka. Istotne są także profity, jakie otrzymujemy w zamian. Zalety takiego wyboru opisane zostały powyżej. Trudno je przecenić. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy do wyboru mamy jedynie siłownię, czy fitness klub. Indywidualnie spędzony czas to same korzyści. To, co zajmie nam miesiące w drodze samoszkolenia, z trenerem personalnym przyjdzie znacznie szybciej. To idealny sposób na dopięcie własnego celu. Trener personalny jest zaś osobą, która nam w tym pomoże.
Czytaj dalej: