Trener personalny — czy warto?
5 grudnia, 2022Jak zacząć współpracę z trenerem personalnym? Co do niego napisać? Jakie informacje będą przydatne? To częste pytania, jakie zadają sobie osoby zainteresowane tego rodzaju usługami. Wszak zawsze jest ten pierwszy raz, kiedy nawiązujemy kontakt. Warto wcześniej przygotować się na pytania, które padną. Zarówno przy pierwszej takiej współpracy, jak i po zmianie trenera osobistego. Pytania te są przewidywalne. Poniżej kilka informacji, które będą potrzebne, by nawiązać współpracę z trenerem personalnym. Zapraszamy do lektury!
Trener personalny – jak zacząć współpracę?
Współpraca z trenerem personalnym opiera się na wzajemnym zaufaniu. Warto zatem przedstawiać własną sytuację w sposób jak najbardziej obiektywny. Na przekazanych wiadomościach będzie on bowiem budować cały plan treningowy. Istotne jest, by był on jak najbardziej dopasowany do okoliczności. Tylko wtedy będzie przynosił założone efekty. Jakie informacje są najważniejsze przy rozpoczęciu współpracy z trenerem personalnym? Jakich pytań się spodziewać?
Określenie własnych celów treningowych
To bodaj najistotniejsza kwestia, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć. Cel treningów jest podstawą całego programu ćwiczeń. Ważne jest przy tym, by jak najdokładniej określić efekty, których się spodziewamy. Co może być celem ćwiczeń z trenerem personalnym?
- Pozbycia się nadwagi. To jeden z najczęstszych powodów, dla którego decydujemy się na treningi osobiste. Warto określić konkrety. Czy chodzi o ogólne schudnięcie, czy pozbycie się nadmiaru tłuszczu z brzucha i ud? Pozwoli to idealnie dopasować zestaw ćwiczeń do założonego celu.
- Modelowanie sylwetki ciała. Wiele osób dba o zdrowy tryb życia. Dopasowana dieta i aktywność w dużej mierze zaspokajają te potrzeby. Modelowanie sylwetki u trenera personalnego jest dbałością o własne ciało i wygląd. To powszechny powód indywidualnego trybu ćwiczeń.
- Wzmocnienie kondycji organizmu. Siedzący tryb życia jest wrogiem naszego zdrowia. Cierpi na tym kondycja i ogólna wydolność naszego ciała. Wizyty na siłowni są przy tym wypalaniem kalorii i powodują zmęczenie. Nie przynoszą oczekiwanych efektów. Tu właśnie jest miejsce dla trenera personalnego.
- Rehabilitacja. Zarówno po urazach, wypadkach, jak i operacjach. Trener personalny skupia się na odzyskaniu właściwej motoryki, czy siły w mięśniach. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia najszybciej przynoszą pożądane efekty.
- Przygotowanie do wyzwań siłowych. To specyfika osób uprawiających sport i biorących udział w zawodach. Odpowiednie przygotowanie do nich to połowa sukcesu. Trener personalny skupia się na ćwiczeniach, które podnoszą wydolność ciała. Zwłaszcza w kontekście uprawianej dyscypliny.
Każdy z nas ma swoje powody, dla których decyduje się na usługi trenera personalnego. Mogą się one różnić od podanych wyżej. Ważne jednak, by określić cel spotkań już na początku współpracy. To jeden z ważniejszych jej aspektów. Pozwoli w możliwie najkrótszym czasie osiągnąć zamierzone efekty.
Wiek, wymiary i staż w treningach
Wiek i płeć to istotne dla przygotowań informacje. Ważne są także wymiary. Zwłaszcza tych części ciała, które chcielibyśmy poprawić. Pozwoli to naszemu osobistemu trenerowi dopasować odpowiedni zestaw ćwiczeń. Wiedząc o naszych niedoskonałościach, zrobi to w optymalny dla potrzeb sposób. Istotny może być także staż na siłowniach, czy treningach. Nawet jeśli jest zerowy, czy minimalny. Każda z tych informacji jest ważna. I nie ma tu trudnych pytań. Brak stażu to też ważna wiadomość. Dobór ćwiczeń nie będzie forsował naszego organizmu. Trener personalny dobierze je tak, by przynosiły efekty powodując jak najmniejszy dyskomfort dla uczestnika.
Stan zdrowia, choroby i kontuzje
Stan zdrowia to ważna wiadomość dla trenera personalnego. Kontuzje i inne dolegliwości mogą wykluczyć część ćwiczeń. Chodzi bowiem o to, by były one pomocne. Trener personalny przykłada dużą uwagę do tego, by nam nie szkodzić. Stąd ważne są informacje o urazach, chorobach nabytych, czy wypadkach i operacjach. Istotne są choroby serca, układu oddechowego, czy złamania. Wiadomości te sprawią, że trener ułoży odpowiedni dla naszego stanu zdrowia plan ćwiczeń.
Diety i zwyczaje żywieniowe
Dobry trener personalny to także dietetyk. Podpowie, jaką dietę stosować, by nie zniweczyła ona efektów proponowanych ćwiczeń. Jeśli korzystamy z diety — powiedzmy o tym. Być może wprowadzi niewielką korektę. Na pewno jednak dopasuje ją do osiągnięcia celu w najkrótszym możliwym czasie. Z pozoru banalna informacja może mieć duże znaczenie podczas osobistych treningów.
Czas i terminy treningów osobistych
Czas i terminy treningów osobistych to czysto organizacyjna sprawa. Należy bowiem przyjąć, że trener personalny nie jest dostępny 24h na dobę. Zwłaszcza dobry. Często w dużym stopniu ma zapełniony grafik. Stąd warto od razu podać możliwe i realne terminy spotkań. Da to możliwość przyszłemu trenerowi dopasowania grafiku do potrzeb. Szkoda omawiać wszystkie sprawy organizacyjne, by okazało się, że możliwości treningów są minimalne. Warto od razu podać taką informację naszemu osobistemu trenerowi.
Czas potrzebny na osiągnięcie celu
To pytanie często pojawia się w kontaktach z trenerem osobistym. Ile czasu zajmie osiągnięcie celu? Jak długo trzeba czekać na efekty treningów? Nikt nie udzieli tu szczegółowej informacji. Możliwe jest jednak podanie jej w dużym przybliżeniu. Będzie to w dużym stopniu obowiązujące dla naszego trenera personalnego. Pozwoli nam także oswoić się z informacją dotyczącą czasu koniecznego na osiągnięcie celu. Nie spodziewajmy się jednak ekspresowego okresu. Trening personalny, jak każdy inny, wymaga czasu. To dość skomplikowana kwestia, która obejmuje wiele zagadnień. Istotna jest przy tym dieta, szybkość spalania tłuszczu, czy częstotliwość ćwiczeń.
Współpraca z trenerem personalnym
Współpraca z trenerem personalnym nie jest kwestią tygodnia, czy dwóch. Konsekwentne ćwiczenia przyniosą jednak oczekiwane efekty. Ważna przy tym jest uczciwa informacja o naszych oczekiwaniach i predyspozycjach. Współpraca powinna opierać się bowiem na wzajemnym zaufaniu. Dlatego nie bójmy się zadawać pytań. Mamy do nich prawo. Warto zapytać przyszłego trenera osobistego o kompetencje. O odbyte kursy, szkolenia, czy wykształcenie. Pozwoli to nabrać zaufania i pozbyć się wątpliwości. Dobry trener nie będzie niczego ukrywał. Wszak każdy jego sukces jest najlepszą reklamą. Pamiętajmy też, że we współpracy z trenerem personalnym nie ma trudnych, czy wstydliwych pytań. Jeśli mamy wątpliwości — pytajmy. Jeśli coś jest dla nas niejasne — poprośmy o wyjaśnienie. To najlepszy sposób na realizację celu i motywację do działania.
Czytaj dalej: