Co to jest trening personalny? Choć nazwa brzmi tajemniczo, wyjaśnienie nie jest trudne. To nic innego jak zestaw ćwiczeń wykonywany pod okiem wykwalifikowanego trenera. Trening personalny jest przygotowywany indywidualnie do potrzeb i oczekiwań zainteresowanego. Właściwy dobór ćwiczeń powoduje szybkie osiągnięcie efektów. Stąd właśnie są one poprzedzone dokładnym wywiadem. To gwarancja na szybkie osiągnięcie wyznaczonego celu. Trener personalny dopasowuje zestaw ćwiczeń do trybu życia i nawyków żywieniowych. Nie bez znaczenia jest kondycja fizyczna oraz przebyte kontuzje i choroby. Przede wszystkim jednak istotne są założenia postawione przez zainteresowanego. Trening personalny jest bowiem formą dbałości o zdrowie i kondycję organizmu. Wiąże się to z lepszym samopoczuciem oraz wyglądem i stanem fizycznym całego ciała. Często stosowany jest jako forma rehabilitacji po chorobie. Trening personalny stosowany jest także przy uprawianiu sportów. Zarówno tych wyczynowych, jak i amatorskich.
Wiele osób nie wie, jak wygląda profesjonalny trening personalny. Część obawia się takiej formy ćwiczeń. Wynika to głównie z braku wiedzy na ten temat. A tu nie ma się czego bać. Trener personalny na pierwszym spotkaniu przeprowadza szczegółowy wywiad. Na jego podstawie dobiera zestaw ćwiczeń, które przynoszą poprawę stanu zdrowia i sylwetki. Zajęcia trwają zazwyczaj około 60 minut. Rozpoczynają się rozgrzewką i rozciąganiem mięśni. Później przechodzi się do właściwego zestawu ćwiczeń. Trening personalny odbywa się pod okiem instruktora. Skupia on swoją uwagę na kolejności i odpowiednim wykonywaniu treningu. To on jest ponadto osobą motywującą. Z pewnością podpowie, co należy poprawić i jak prawidłowo wykonać ćwiczenia. Wykwalifikowany trener personalny pochwali też zmiany zachodzące u trenującego. To największy czynnik motywujący do dalszej pracy nad własnym ciałem. Częstotliwość treningów ustalana jest indywidualnie. Analogicznie jest z zestawem ćwiczeń. Są one ściśle dopasowane do potrzeb i wymagań zainteresowanego. Plan treningowy nie jest bowiem przypadkowy. Ma w krótkim czasie przynieść jak najlepsze efekty. To najbardziej efektywna forma ćwiczeń fizycznych. Do tego bezpieczna. Nie zachodzi tu obawa o nadwyrężenie mięśni, czy układu kostno-stawowego.
Jak wybrać i gdzie szukać najlepszego trenera osobistego? Tu jest kilka opcji. Uzależnione są w dużej mierze od efektów, które chcemy uzyskać. Jeśli trenujący ma już za sobą kilkanaście godzin indywidualnych ćwiczeń, wie, co ma robić. Problemem jest sytuacja, gdzie trening osobisty dopiero się zaczyna. To są ważne kryteria doboru trenera i miejsca ćwiczeń. Najczęściej instruktorów znaleźć można na siłowniach. Zarówno tych dużych, jak i mniejszych. Tu jednak, z uwagi na ilość trenujących, trudnością może być opieka i podejście opiekuna. Często jednocześnie zajmują się większą grupą. Nie daje to komfortu szczególnej dbałości zainteresowanym. Nie jest to regułą, jednak przypadki takie są dość częste. Taka forma treningu personalnego jest wystarczająca dla osób, które ćwiczą od lat. Jak jednak wybrać odpowiedniego trenera dla początkującego? Warto poszukać wśród osób prowadzących małe placówki. Tu najczęściej współpraca odbywa się w układzie 1:1. Całość planu treningowego przerabiana jest w ścisłej współpracy z instruktorem. W każdej minucie ćwiczeń prowadzi on osobę trenującą. Pomaga w prawidłowym ich przebiegu. Zwraca też szczególną uwagę na efekty. Jest jeszcze inna zaleta takiego rozwiązania. Możemy być pewni, że plan ćwiczeń jest układany konkretnie pod osobę zainteresowaną. Tu nie ma bowiem miejsca na szablonowe zestawy. Istotne jest też podejście trenera personalnego. Ćwiczenia odbywają się pod jego czujnym okiem. Jednak w dużej mierze to od trenującego zależy ich skuteczność. Tu przydatne mogą być materiały, które instruktor udostępnia. Często pozostaje on w kontakcie telefonicznym, czy mailowym. Efekty ćwiczeń to przede wszystkim współpraca trenera osobistego i jego podopiecznych. Bez zaangażowania tych drugich ciężko liczyć na zauważalne postępy. Stąd tak istotny jest czynnik motywujący.
Osoby zainteresowane często zastanawiają się, ile kosztuje trening personalny. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Koszt taki ustalany jest bowiem indywidualnie. Zależy to w dużej mierze od ilości zajęć oraz stopnia skomplikowania ćwiczeń. Na pewno cena treningów personalnych wyższa będzie w przypadku indywidualnej opieki instruktora. Fitness Club lub siłownia obsługuje jednocześnie wielu trenujących. Personalna opieka 1:1 wiąże się z nieco wyższymi kosztami. Jednak możemy przy tym liczyć na całkowite poświęcenie uwagi trenera. Przez cały czas trwania spotkania. Zapewnia to komfort i właściwą opiekę przy wykonywaniu ćwiczeń. Cena treningów personalnych zależna jest też od samego planu ćwiczeń. W przypadku osób uprawiających wyczynowo sport może być ona nieco wyższa. Wynika to z większej skali przygotowań do zajęć przez trenera osobistego. Istotne też jest tutaj jego doświadczenie i efekty jego działań. Karnet na siłownię jest stosunkowo tani. Nie gwarantuje jednak oczekiwanych efektów. W wyniku dość luźnej opieki instruktora nie zawsze ćwiczenia są odpowiednio dobrane do potrzeb. W przypadku profesjonalnego treningu personalnego podejście jest diametralnie różne. Daje to duży komfort ćwiczącemu. Wiąże się to z nieco wyższą ceną za treningi osobiste. W tym wypadku nie warto jednak oszczędzać. Należy bowiem pamiętać, że tego rodzaju ćwiczenia mają za zadanie podnieść kondycję organizmu. To swoista inwestycja w zdrowie, która zwróci się z nawiązką w przyszłości.
Zalety treningu personalnego są niezaprzeczalne. Zwłaszcza w przypadku indywidualnej opieki instruktora. Ta opcja jest znacznie efektywniejsza od ćwiczeń w klubach fitness. Co sprawia, że trening personalny z instruktorem jest lepszy od tego na siłowni? Poniżej kilka zalet pierwszego z rozwiązań.
Dowiedz się więcej: